Služby a spolupráce

Interaktivní 3D modely s distančním přístupem

Digitální modely mají velký význam pro dokumentaci stavu předmětů, mohou ale přinést i nové možnosti využití pro výzkum, vzdělávání i popularizaci.

Moderní technologie umožňují nejen prostorovou (3D) prezentaci digitálních modelů, ale i interakci uživatele s modelem, například pro náhled do vnitřních částí modelu, skládání částí modelu, měření rozměrů, apod.

Využití může být pro přístup k předmětům přes síť Internet pro odborníky, pro veřejnost nebo například pro obohacení výstavy fyzických artefaktů formou elektronického kiosku a pod.

Vytvořený digitální model může být samostatným duševním vlastnictvím se stanovenými právy k užívání. Současné technologie umožňují uložení modelu a vytváření vizualizací modelu na zabezpečeném počítači, při současném interaktivním přístupu pro uživatele, bez přenosu modelu na jejich koncová zařízení.

Můžeme Vám nabídnout spolupráci při následujících činnostech:

Vytváření 3D modelů

Pro vytvoření modelu s přesnými rozměry nabízíme možnost použití optického skeneru Creaform Go!Scan 50. Pro předměty s bohatými texturami a pro lesklé předměty může být dosaženo kvalitnějších výsledků fotogrametricky. Máme k dispozici potřebnou fotografickou a osvětlovací techniku a software pro fotogrametrii Agisoft Photoscan Professional Edition. Takto vytvořené modely je často potřebné upravovat ručně zejména v obtížně dostupných místech. K tomuto účelu používáme software Blender a Adobe CC.

 

Příklady 3D modelů předmětů

 

 

 

 

Příklady interaktivních vizualizací

3D model je možné doplnit o interaktivní manipulaci. Uživatel může části modelu odebírat, skládat, otevírat vnitřní části a pod. Příklady jednoduchých interaktivních modelů vytvořených pomocí fotogrametrie, modelování v programu Blender a doplnění interaktivní manipulace v programu Blender a rozšíření Blend4Web:

Rozsáhlé vizualizace modelů na LCD stěně

Modely je možné zobrazit v libovolně vysokém rozlišení spolu s jinými aplikacemi na LCD stěně:

Ovládání modelu pomocí speciálních vstupních zařízení

Kromě běžné myši nebo dotykové obrazovky je možné modely ovládat i 6ti-osou myší 3D Connexion, bezdotykovým snímačem pohybu Kinect2 nebo Leap Motion a náramkem Myo: